Künye

Kur’ani Hayat Dergisi, “Hayatın İnşası İçin” alt başlığı ile 2008 yılının temmuz ayında Akabe Vakfı camiası bünyesinde yayımlanmaya başlamıştır. Hayatın vahiyle inşasına mütevazı bir katkı yapmak niyetiyle yola çıkan dergi iki aylık periyotlarla düzenli olarak çıkmaktadır.

Kurani Hayat Dergisi; konuşmak kadar yazmanın da sözlü kültür kadar yazılı kültürün de önemli olduğunu bilen bir mekteptir.

Çabası; güncel hayatın geçici, sıradan ve sıradanlaştıran konularından daha çok hayatın bütününü konu alan vahyi gündeme taşımaktır.

Kur’an’î Hayat, on bir yıllık yolculuğunda her sayısı ile ayrı bir Kur’an’î kavrama işaret eden geniş bir müktesebat oluşturmaktadır. Bu açıdan ilmi zeminde geniş bir literatüre sahip bir eser niteliğindedir. Aynı zamanda Kur'an'i Hayat Dergisi, yazar kadrosunda bulunan akademisyen hocaların desteği ile zihinsel bir üretim merkezi haline gelerek, kendi bünyesinde yetiştirdiği yazarlar ve yazarlığa yeni adım atmış talebelere de bir mektep olma görevine devam etmektedir.

Her dergi bir haykırışın, bir sancının, bir derdin sonucu olarak ortaya çıkar. Bu manada Kur’an’i Hayat dergisi tabiat ve insan ayetleri üzerinden aktif iyiliği temel düstur edinerek ele aldığı dosya konuları ile, hayatın bütününe dair bir okuma, bir nefes olma çabasının dergi şeklindeki ortaya çıkmış halidir.