Film Okumaları-Sinema-Medya

The Post Filmi Üzerinden Gazetecilik Ve İstişare Mekanizması

Film aslında tarihle uyumlu gerçek bir olaydan esinlenmiş bir hikayeden oluşuyor. Hikaye, Washington Post’un yerel ama etkili bir gazete iken nasıl önce ulusal, ardından da uluslararası bir statüye ulaştığını anlatıyor..

Sosyal Optimizasyon

İnsan farkındalığın değerini anlamaya odaklanmalıdır. Sorunu tespit etmek eleştiri, soruna çözüm üretmek ise özeleştiri olarak görülmelidir. İstişare etmek sorunu çözme yerine var olan çözümlerden birini tercih etmek tembelliği olmamalıdır..

Cennetin Krallığı Filmi Örnekliğinde Din Savaşları

İçerik açısından sürekli dile getirilen bir mesaja sahip olan filmde neredeyse her ikili karşılaşmada ortaya serilen “selamlaşma” retoriği, barışın ve selametin değerini son derece yerinde anlatmıştır. Filmi izlemeniz ve film boyunca verilen sembolik mesajları doğru yerinden yakalamanız dileğiyle….

Dünden Bugüne Kopuş

Din, sorumluluk bilincidir. Sorumluluk ve vicdan taşımayan sanal ortamdan beslenmesi muhaldir..

Kur’an’dan Kopuşun Acı Hikayesi: Recm Ve Soraya’yı Taşlamak

Soraya, Özgecan, Ferhunde, Emine Bulut ve tarih boyunca katledilen, şiddete maruz kalan tüm kadınların anısına….

Cehalete Karşı Aklın Verdiği Son Nefes: Hypatıa

Hypatia, cahalete karşı son nefesini verdikten sonra onun eserlerinden veya yaptığı çalışmalardan çok azı günümüze kadar gelmiştir. En bilinen çalışma alanı ise dünyanın ve diğer gezegenlerin dönüş yörüngesi ile ilgili çığır açan çalışmalar olmuştur..

Üç Tutulma Hâli

Zamanın ruhunu yakalayamayan, asrı idrak edemeyen köhne bir zihniyettir yobazlık. Şekilci, lafızcı, kalıpçı, açısız, ambalajcı, reddiyeci, etiketçi, şartlanmış, farklılıklara kapalı, özeleştiriden yoksundur..

Geleneğin Peygamber Anlatısı ve Hz. Muhammed Filmi

Filmin yapımcısı Mecid Mecidi ile siyer kaynakları arasındaki romantik benzerlik, filmi de bu çerçeveye yerleştirmiştir. Daha önceki filmlerindeki ağır romantizm ve mesajcılık, siyer kaynaklarında kendisine çok elverişli bir alan bulmuştur..