Söyleşi

Tamamlayıcı Tıp alanında çalışmalar yürüten Medine Oruç İle geleneksel tıp tedavisinde kullanılan fitoterapi üzerine konuştuk…

Bitkilerin kullanımı genellikle bitkinin suya daldırılmasıyla etken maddenin suya geçmesinin sağlanmasıdır. Bu su, hastaya içirilerek bitkinin etken maddesinden istifade edilir. Ancak bazı bitkilerin etken maddesinin suya geçmesi için kaynatılması, bazı bitkilerin de kurutulması gerekir..

Uzm. Dr. Mahir YEŞİLDAL İle “Salgın Psikolojisi” kitabı üzerinden salgın hastalıkların dününü ve bugününü konuştuk…

"Mümeyyiz akıla en çok da post-truth zamanında hakikatin üstünün kat kat örtüldüğü günlerde ihtiyacımız var.".

Prof.Dr. Zeki BAYRAKTAR İle Covid-19 İle İlgili Söyleşi

Prof.Dr. Zeki BAYRAKTAR ile Covid-19 ile ilgili güncel aşı tartışmalarını ve son çıkan “İnterseks-Hermafrodit ve Eşcinsel” isimli eseri, ayrıca cinsel kimlik bozuklukları konusu üzerine merak ettiklerimizi konuştuk..

ÖMER DİNÇER İle Söyleşi; “Devletin Dini Adalet, Yöneticinin Dini Emaneti Gözetmek ve Ehline Vermektir”

"Makamların geçiciliği İslâm’ın en çok vurguladığı şeylerden birisidir. O makamların emanet olduğu ve emanetin hassasiyetle korunması gerektiği fikri hakimdir. Makamların geçiciliğini bize anlatan tek sistem bugüne kadar sadece demokrasi olmuştur.".

Hülya GÜLBAHAR İle Söyleşi

Hülya GÜLBAHAR: “Kendisi gibi düşünmeyen, inanmayan, yaşamayan herkese şiddet uygulamayı, onu yok etmeyi meşru gören bir toplum modeli ile şiddetsiz bir toplum yaratma düşü arasındaki kavga bizim kavgamız.”.

Meryem Elif İYİN İle Söyleşi

"Tekvando Şampiyonu Meryem İyin: Kazanmanın veya Kaybetmenin De Ahlakını Göstermek Benim Dininim Bir Parçasıydı…".

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha OKUR GÜMRÜKÇÜOĞLU İle Kadın Konusundaki Söyleşi

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha OKUR GÜMRÜKÇÜOĞLU ile kadın konusundaki toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini ve dişil öteki imgesi üzerinden Kur’an’ın kadın algısından kopuş süreçlerini konuştuk….

Prof. Dr. Kadir CANATAN İle “Batı Dışı Bir Sosyal Bilim İmkânı: İbni Haldun” Eseri Üzerine Söyleştik…

Toplumsal ahlaktan kopuşa gelince, toplumun iki dokusu vardır. Biri yumuşak doku ki buna ahlak diyoruz, diğeri de sert doku ki, buna da hukuk diyoruz. Ahlak ve hukuk birbirini tamamlar. Hukukun genişlediği bir toplumda ahlak geriler..

Modern Muhafazakâr Filozof Prof. Sir Roger Scruton ve Onun Relativizm Eleştirisi

Batı toplumlarında bunun çok normal bir durum olduğunu düşünüyorum. Zaten biz karşımıza çıkan her sorunun ahlâkî bir mutlak ile çözüleceğini düşünerek yaşamıyoruz..

Prof. Dr. Filiz KARAOSMANOĞLU İle Söyleşi; “Benim İçin Çöp Diye Bir Şey Yok, Benim İçin “Atık” Ulusal Bir Servettir”

“Doğadan Kopuş” bağlamında Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu ile yenilenebilir kaynaklı enerji, hava kirliliği, iklim değişikliği ve tüm bunlara karşı bireysel sorumluluklarımız üzerine söyleştik....

Prof. Dr. İlhami GÜLER İle Ahlaktan Kopuş Üzerine Söyleşi

"Dinin durması gereken yerin toplum ve birey olduğu kanaatindeyim. Siyaset ve bürokrasi değil, siyaset ve bürokrasi aktif olarak orada dinsel söylemin bulunmasının çok tehlikeli olabileceği kanaatindeyim...".